Panasonic Electronic Components EET-UQ2W271DA Bulk sales (1 piece or more)
4.5 610 ratings
EET-UQ2W271DA main image
Model Number
EET-UQ2W271DA
Datasheet
EET-UQ2W271DA PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
737mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.492 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)