Panasonic Electronic Components EET-UQ2W221EA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 813 ratings
EET-UQ2W221EA main image
Model Number
EET-UQ2W221EA
Datasheet
EET-UQ2W221EA PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
904mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.17 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)