Panasonic Electronic Components EET-UQ2W181CA Bulk sales (1 piece or more)
4.7 621 ratings
EET-UQ2W181CA main image
Model Number
EET-UQ2W181CA
Datasheet
EET-UQ2W181CA PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.105Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.89 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)