Panasonic Electronic Components EET-UQ2S681EA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 768 ratings
EET-UQ2S681EA main image
Model Number
EET-UQ2S681EA
Datasheet
EET-UQ2S681EA PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.354 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)