Panasonic Electronic Components EET-UQ2S331LA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 603 ratings
EET-UQ2S331LA main image
Model Number
EET-UQ2S331LA
Datasheet
EET-UQ2S331LA PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.038 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)