Panasonic Electronic Components EET-UQ2S271CA Bulk sales (1 piece or more)
4.8 746 ratings
EET-UQ2S271CA main image
Model Number
EET-UQ2S271CA
Datasheet
EET-UQ2S271CA PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
737mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.73 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.422 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)