Panasonic Electronic Components EET-UQ2S151CA In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 895 ratings
EET-UQ2S151CA main image
Model Number
EET-UQ2S151CA
Datasheet
EET-UQ2S151CA PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
In Stock : 522
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.326Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.18 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.652 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)