Panasonic Electronic Components EET-UQ2E681DA Bulk sales (1 piece or more)
5.0 681 ratings
EET-UQ2E681DA main image
Model Number
EET-UQ2E681DA
Datasheet
EET-UQ2E681DA PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)