Panasonic Electronic Components EET-UQ2E471CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 673 ratings
EET-UQ2E471CA main image
Model Number
EET-UQ2E471CA
Datasheet
EET-UQ2E471CA PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
423mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.954 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)