Panasonic Electronic Components EET-UQ2E331HA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 768 ratings
EET-UQ2E331HA main image
Model Number
EET-UQ2E331HA
Datasheet
EET-UQ2E331HA PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.45 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)