Panasonic Electronic Components EET-UQ2E102DA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 785 ratings
EET-UQ2E102DA main image
Model Number
EET-UQ2E102DA
Datasheet
EET-UQ2E102DA PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
199mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.32 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.648 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)