Panasonic Electronic Components EET-UQ2C222EA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 695 ratings
EET-UQ2C222EA main image
Model Number
EET-UQ2C222EA
Datasheet
EET-UQ2C222EA PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
98mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.78 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.692 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)