Panasonic Electronic Components EET-UQ2C182CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 868 ratings
EET-UQ2C182CA main image
Model Number
EET-UQ2C182CA
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
EET-UQ2C182CA PDF
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Series
TS-UQ
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
1800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
111mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
4.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.88 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)