Panasonic Electronic Components EET-UQ2C152CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 852 ratings
EET-UQ2C152CA main image
Model Number
EET-UQ2C152CA
Datasheet
EET-UQ2C152CA PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
133mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.73 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.222 A @ 10 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)