Panasonic Electronic Components EET-HC2G331EA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 843 ratings
EET-HC2G331EA main image
Model Number
EET-HC2G331EA
Datasheet
EET-HC2G331EA PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
553mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.02 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)