Panasonic Electronic Components EET-HC2E152EA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 626 ratings
EET-HC2E152EA main image
Model Number
EET-HC2E152EA
Datasheet
EET-HC2E152EA PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
111mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)