Panasonic Electronic Components EET-HC2D152EA Bulk sales (1 piece or more)
4.8 881 ratings
EET-HC2D152EA main image
Model Number
EET-HC2D152EA
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
EET-HC2D152EA PDF
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Series
TS-HC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
1500 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
144mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.92 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)