Panasonic Electronic Components EET-ED2W121CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 646 ratings
EET-ED2W121CA main image
Model Number
EET-ED2W121CA
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
EET-ED2W121CA PDF
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Series
TS-ED
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.105Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.46 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)