Panasonic Electronic Components EET-ED2W101CA Bulk sales (1 piece or more)
4.7 715 ratings
EET-ED2W101CA main image
Model Number
EET-ED2W101CA
Datasheet
EET-ED2W101CA PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.326Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)