Panasonic Electronic Components EET-ED2E471DA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 808 ratings
EET-ED2E471DA main image
Model Number
EET-ED2E471DA
Datasheet
EET-ED2E471DA PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
317mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.64 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)