Panasonic Electronic Components EET-ED2D122DA Bulk sales (1 piece or more)
4.6 699 ratings
EET-ED2D122DA main image
Model Number
EET-ED2D122DA
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
EET-ED2D122DA PDF
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Series
TS-ED
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
1200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
124mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.47 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)