Panasonic Electronic Components EEF-UE0D331XE Bulk sales (1 piece or more)
4.9 738 ratings
EEF-UE0D331XE main image
Model Number
EEF-UE0D331XE
Datasheet
EEF-UE0D331XE PDF
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD
Series
SP-Cap UE
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size