Panasonic Electronic Components EEF-UD0D271XE Bulk sales (1 piece or more)
4.9 646 ratings
EEF-UD0D271XE main image
Model Number
EEF-UD0D271XE
Datasheet
EEF-UD0D271XE PDF
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Surface Mount Land Size