Panasonic Electronic Components EEF-SL0E151ER Bulk sales (1 piece or more)
4.9 898 ratings
EEF-SL0E151ER main image
Model Number
EEF-SL0E151ER
Datasheet
EEF-SL0E151ER PDF
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 2.5V SMD
Series
SP-Cap SL
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size