Panasonic Electronic Components EEF-SL0D181ER Bulk sales (1 piece or more)
4.7 820 ratings
EEF-SL0D181ER main image
Model Number
EEF-SL0D181ER
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
EEF-SL0D181ER PDF
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 2V SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Series
SP-Cap SL
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Polymer
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size