Panasonic Electronic Components EEF-FD0E560R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 721 ratings
EEF-FD0E560R main image
Model Number
EEF-FD0E560R
Datasheet
EEF-FD0E560R PDF
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 2.5V SMD
In Stock : 1010
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Surface Mount Land Size