Panasonic Electronic Components EEF-FD0E560CR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 887 ratings
EEF-FD0E560CR main image
Model Number
EEF-FD0E560CR
Datasheet
EEF-FD0E560CR PDF
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 2.5V SMD
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Surface Mount Land Size