Panasonic Electronic Components EEF-CD0J470CE Bulk sales (1 piece or more)
4.9 667 ratings
EEF-CD0J470CE main image
Model Number
EEF-CD0J470CE
Datasheet
EEF-CD0J470CE PDF
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 6.3V SMD
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size