Panasonic Electronic Components EEF-CD0J330ER Bulk sales (1 piece or more)
4.9 678 ratings
EEF-CD0J330ER main image
Model Number
EEF-CD0J330ER
Datasheet
EEF-CD0J330ER PDF
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 6.3V SMD
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)