Panasonic Electronic Components EEE-TP1C331AP In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 739 ratings
EEE-TP1C331AP main image
Model Number
EEE-TP1C331AP
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
EEE-TP1C331AP PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
In Stock : 72
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Series
TP
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency
325 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)