Panasonic Electronic Components ECQ-E2155JBB Bulk sales (1 piece or more)
4.9 812 ratings
ECQ-E2155JBB main image
Model Number
ECQ-E2155JBB
Datasheet
ECQ-E2155JBB PDF
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance
1.5 µF
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
Voltage Rating - DC
250V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.602" L x 0.339" W (15.30mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max)
0.815" (20.70mm)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)