Panasonic Electronic Components ECQ-E2153JBB Bulk sales (1 piece or more)
4.8 759 ratings
ECQ-E2153JBB main image
Model Number
ECQ-E2153JBB
Datasheet
ECQ-E2153JBB PDF
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD
Capacitance
0.015 µF
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
Voltage Rating - DC
250V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.311" L x 0.165" W (7.90mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)