Panasonic Electronic Components ECQ-E2124JBB Bulk sales (1 piece or more)
4.6 622 ratings
ECQ-E2124JBB main image
Model Number
ECQ-E2124JBB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
ECQ-E2124JBB PDF
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Series
ECQ-E(B)
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
0.12 µF
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
Voltage Rating - DC
250V
Dielectric Material
Polyester, Metallized
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.311" L x 0.224" W (7.90mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)
0.614" (15.60mm)
Termination
PC Pins
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)