Panasonic Electronic Components ECE-T2GP102EA Bulk sales (1 piece or more)
4.6 885 ratings
ECE-T2GP102EA main image
Model Number
ECE-T2GP102EA
Datasheet
ECE-T2GP102EA PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
199mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.788 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
3.150" (80.00mm)