Panasonic Electronic Components ECE-T2EP392FA Bulk sales (1 piece or more)
4.8 838 ratings
ECE-T2EP392FA main image
Model Number
ECE-T2EP392FA
Datasheet
ECE-T2EP392FA PDF
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 250V SNAP
Capacitance
3900 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
51mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
7.36 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
10.3 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)
3.150" (80.00mm)