Panasonic Electronic Components ECE-T2EP182FA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 656 ratings
ECE-T2EP182FA main image
Model Number
ECE-T2EP182FA
Datasheet
ECE-T2EP182FA PDF
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Product Status
Active
Capacitance
1800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
111mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.286 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)