Panasonic Electronic Components ECE-A1EKS101Q (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 656 ratings
ECE-A1EKS101Q main image
Model Number
ECE-A1EKS101Q
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
ECE-A1EKS101Q PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Series
KS
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)