Panasonic Electronic Components ECE-A0JKA331 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 652 ratings
ECE-A0JKA331 main image
Model Number
ECE-A0JKA331
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
ECE-A0JKA331 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock : 909
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Series
KA
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
221 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)