Panasonic Electronic Components ECA-2VM100B (1 Tape & Box)
4.9 853 ratings
ECA-2VM100B main image
Model Number
ECA-2VM100B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Datasheet
ECA-2VM100B PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Series
M-A
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
195.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)