onsemi SSH22N50A Bulk sales (1 piece or more)
4.6 726 ratings
SSH22N50A main image
Model Number
SSH22N50A
Manufacturer
onsemi
Datasheet
SSH22N50A PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 22A TO3P
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
onsemi
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
22A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
236 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5120 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)