onsemi NCP500SQL28T1G Bulk sales (1 piece or more)
4.9 663 ratings
NCP500SQL28T1G main image
Model Number
NCP500SQL28T1G
Manufacturer
onsemi
Datasheet
NCP500SQL28T1G PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6DFN
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
onsemi
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Current - Supply (Max)
300 µA
PSRR
62dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)