onsemi MAC12HCM Bulk sales (1 piece or more)
4.8 600 ratings
MAC12HCM main image
Model Number
MAC12HCM
Manufacturer
onsemi
Datasheet
MAC12HCM PDF
Description
TRIAC 600V 12A TO220AB
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
onsemi
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Configuration
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)