onsemi FDMS86101E Bulk sales (1 piece or more)
4.5 857 ratings
FDMS86101E main image
Model Number
FDMS86101E
Manufacturer
onsemi
Datasheet
FDMS86101E PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 12.4A/60A 8PQFN
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
onsemi
Series
PowerTrench®
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
12.4A (Ta), 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3000 pF @ 50 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 104W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)