onsemi BAS40LT3G Bulk sales (1 piece or more)
4.9 776 ratings
BAS40LT3G main image
Model Number
BAS40LT3G
Manufacturer
onsemi
Datasheet
BAS40LT3G PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT23-3
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
onsemi
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Technology
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C