onsemi 74F779PC Bulk sales (1 piece or more)
4.8 863 ratings
74F779PC main image
Model Number
74F779PC
Datasheet
74F779PC PDF
Description
IC BINARY COUNTER 8-BIT 16DIP
Series
74F
Logic Type
Binary Counter
Direction
Up, Down
Number of Bits per Element
8
Reset
Asynchronous
Timing
Count Rate
100 MHz
Trigger Type
Positive Edge
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)