onsemi 74F676PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 615 ratings
74F676PC main image
Model Number
74F676PC
Datasheet
74F676PC PDF
Description
IC SHIFT REGISTER SER/PAR 24DIP
Series
74F
Obsolete
Logic Type
Shift Register
Output Type
Tri-State
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
16
Function
Parallel or Serial to Serial
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
24-DIP (0.600", 15.24mm)