onsemi 74F588PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 712 ratings
74F588PC main image
Model Number
74F588PC
Datasheet
74F588PC PDF
Description
GPIB COMPATIBLE OCTAL TRANSCEIV
Series
74F
Obsolete
Logic Type
Supply Voltage
4.5V ~ 5.5V
Number of Bits
8
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)