onsemi 74F574PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 727 ratings
74F574PC main image
Model Number
74F574PC
Datasheet
74F574PC PDF
Description
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20DIP
Series
74F
Obsolete
Function
Standard
Type
D-Type
Output Type
Tri-State, Non-Inverted
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
8
Clock Frequency
100 MHz
Max Propagation Delay @ V, Max CL
8.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type
Positive Edge
Current - Output High, Low
3mA, 24mA
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Iq)
86 mA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
20-PDIP
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)