onsemi 74F538PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 754 ratings
74F538PC main image
Model Number
74F538PC
Datasheet
74F538PC PDF
Description
IC DECODER 1 X 3:8 20DIP
Series
74F
Type
Decoder
Circuit
1 x 3:8
Independent Circuits
1
Current - Output High, Low
3mA, 20mA
Voltage Supply Source
Single Supply
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)