onsemi 74F537PC Bulk sales (1 piece or more)
4.9 722 ratings
74F537PC main image
Model Number
74F537PC
Datasheet
74F537PC PDF
Description
IC DECODER 1 X 4:1 20DIP
Series
74F
Type
Decoder
Circuit
1 x 4:1
Independent Circuits
1
Current - Output High, Low
3mA, 24mA
Voltage Supply Source
Single Supply
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)